۳۰ هزار نفر هر سال بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۶

سلامت نیوز: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر سال ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور جان می بازند که ۲۱ هزار نفرشان به علت بیماری قلبی و عروقی می میرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا رضا ملک زاده روز چهارشنبه در همایش بررسی راهکارهای دستیابی به مرجعیت علمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیماری های مزمن و غیر واگیر مهمترین عامل مرگ زودرس ایرانیان قبل از ۷۰سالگی است و بیماری های قلبی و عروقی, تنفسی, سرطان و دیابت مهمترین این بیماری ها هستند.

وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد , در سال ۹۴ حدود ۳۸۵ هزار مرگ در کشور رخ داده است. ۵۵درصد این مرگها قبل از ۷۰ سالگی و زودرس بوده و ۲۵ درصد این مرگ ها یعنی حدود ۹۴ هزار مرگ قبل از۵۰ سالگی رخ داده است.
معاون وزیر بهداشت گفت: ۵۰ درصد ایرانیان بالای ۵۵ سال فشار خون بالا دارند و ۴۵ درصد ایرانیان بالای ۵۰ سال به چربی خون بالا گرفتار هستند.
ملک زاده افزود: باید برای آینده کشور و پیشگیری از بیماری های مزمن و غیر واگیر برنامه ریزی داشته باشیم و بخش مهمی از تحقیقات کشور باید بر کاهش آلودگی های زیست محیطی و پاسخگویی به چالش های کشور متمرکز باشد.

وی ادامه داد: دانشگاههای علوم پزشکی کشور نقش مهمی در رفع چالشهای سلامت دارند اما هم اکنون به علت تاخیر یکساله در پرداخت حقوق پزشکان و کادر بهداشتی و درمانب با مشکل مواجه هستیم و طرح تحول سلامت دچار مشکل شده است.
وی گفت: در سالهای گذشته با افزایش سن امید به زندگی افتخارات بزرگی در نظام سلامت به دست آورده ایم و توانسته ایم با کاهش آلودگی هوا در خانه, افزایش زایمان ایمن , کاهش بیماری های واگیر و گرمسیری, توسعه بیمه همگانی , کاهش کوتاه قدی و کاهش مصرف الکل شاخص توسعه انسانی را در ایران ارتقا دهیم.

وی گفت: مهمترین چالش های نظام سلامت ایران , میزان بالای تصادفات رانندکی, خشونت و نزاع, رعایت نشدن اصول بهداشت فردی, آلودگی هوا و ریزگردها, بلایای طبیعی, مسمومیت ها و ایدز است که باید برای کاهش عوارض آنها اقدام کنیم.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

ارسال پاسخ

EnglishIran