تنفس و بویایی پس از رینوپلاستی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | دسامبر 7th, 2017

– معمولا تنفس و بویایی افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند تا مدتی کمتر از حالت طبیعی خواهد بود که علت اصلی آن احتقان مخاط تیغه بینی و شاخک های بینی می باشد.

– در اکثر موارد اختلال در تنفس و بویایی طی ۳ تا ۶ هفته با کاهش تورم مخاطی بتدریج برطرف خواهد شد و از این بابت جای نگرانی نیست. بنابراین کاهش داِیمی حس بویایی بسیار نادر بوده و این احتمال با انتخاب جراح متخصص و مجرب و رعایت اصول صحیح حین عمل کاهش می یابد.

– از علل محدودیت تنفس دایمی که بیش از ۲ ماه از زمان جراحی به طول بیانجامد می توان به چسبندگی مخاطی و عدم اصلاح انحراف تیغه میانی یا سپتوم بینی و همچنین هیپرتروفی یا بزرگی شاخک های بینی اشاره کرد. بنابراین توجه جراح به فیزیولوژی بینی و در نظر گرفتن تمامی این موارد حین جراحی احتمال بروز این مشکل را تا حد زیادی کاهش می دهد.

– از مشکلات شایع پس از رینوپلاستی احساس بوی بد در بینی علیرغم عدم وجود بوی نامطبوع در محیط پیرامون است. از علل این موضوع وجود ترشحات خشک شده ( Crust ) و یا بروز عفونت و همچنین ناشی از بخیه های جذبی داخل بینی است که در صورت بروز این مشکل معاینه توسط پزشک معالج ضروری بنظر می رسد .با توجه به اینکه جریان مخاطی در بینی ( Mucociliary Clearance ) طی ۲ ماه اول پس از جراحی به طور موقت با اختلال نسبی مواجه می شود شستشوی مرتب با سرم فیزیولوژی و مرطوب نگه داشتن مخاط بینی نقش موثری در رفع این اختلال دارد.

ارسال پاسخ

EnglishIran